Co to znaczy przetwarzanie danych?

Wojciech Piasecki

22.10.2019

Przetwarzanie oznacza dowolną operację lub zestaw operacji wykonywanych na danych osobowych. Takimi operacjami może być: zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie, adaptowanie lub modyfikowanie, pobieranie, przeglądanie, wykorzystywanie, ujawnianie poprzez przesłanie, rozpowszechnianie lub innego rodzaju udostępnianie, dopasowywanie lub łączenie, ograniczanie, usuwanie lub niszczenie.

Warto zwrócić uwagę na to, że wśród wymienionych operacji znajdują się również takie, których prawdopodobnie intuicyjnie nie zaliczylibyśmy do przetwarzania (np. przechowywanie czy przeglądanie). RODO nie pozostawia tu jednak wątpliwości i wskazuje, że pojęcie przetwarzania powinniśmy raczej wiązać z dowolną operacją wykonywaną na danych osobowych, niż szukać jej w 15 wymienionych powyżej operacji, które mają charakter otwarty.

Wojciech Piasecki

22.10.2019

Więcej tego autoraNapisz do autora

Jestem certyfikowanym audytorem wewnętrznym SZBI wg PN ISO/IEC 27001:2014. Posiadam również uprawnienia Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych oraz Inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doświadczenie zdobywałem min. w administracji rządowej, samorządowej, instytucjach kultury i służby zdrowia. W tym czasie ukończyłem wiele kursów i szkoleń min. w GIODO, UODO, TUV Nord, Ministerstwie Finansów, Akademii Obrony Narodowej czy ABW. Z wykształcenia jestem filozofem: z zamiłowania sceptykiem, z przyzwyczajenia realistą. W ochronie danych skupiam się na solidnej dokumentacji i ciekawych szkoleniach.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej