Zgoda na przedstawienie oferty handlowej

Karolina Bajko

12.02.2020

Czy mogę zadzwonić do klienta i zapytać go o wyrażenie zgody na przedstawienie mojej oferty?

Nie.

Kontakt telefoniczny z osobą, której numerem telefonu dysponuje Administrator, w celu przedstawienia oferty możliwy jest tylko, jeżeli ta osoba uprzednio wyraziła zgodę na przetwarzanie jej numeru telefonu w takim celu. W przeciwnym wypadku stanowi to naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz Prawa telekomunikacyjnego.

Zgodnie z treścią art. 172 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2019 r. poz. 2460 tj.) zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba, że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę.

Co zrobić, aby prowadzić działalność marketingową zgodnie z prawem? W momencie zbierania danych należy umożliwić klientowi wyrażenie zgody na przetwarzanie jego numeru telefonu lub adresu e-mail w celach marketingu bezpośredniego. Można to zrobić np. poprzez umieszczenie checkboxu w panelu „moje konto”, prowadzenie zapisów do newslettera lub zbieranie odrębnych zgód.

Takie stanowisko znajduje odzwierciedlenie w decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 31 października 2019 r. (DK.WPA.46.8.2019.11). Urząd nałożył karę pieniężną w wysokości 500 000 zł na Tani Opał Sp. z o.o., która nie uzyskiwała uprzednio zgody na wykonywanie połączeń o charakterze marketingowym. W decyzji zostało również wskazane, że uzyskanie twierdzącej odpowiedzi na pytanie „czy mogę króciutko przedstawić szczegóły?” nie stanowi wyraźnej zgody.

Karolina Bajko

12.02.2020

Więcej tego autoraNapisz do autora

Jestem absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskałam tytuł magistra prawa. Specjalizuję się w prawie ochrony danych osobowych. Swoje zainteresowania skupiam na branży medycznej i e-commerce. Prowadzę kompleksową obsługę podmiotów gospodarczych w zakresie ochrony danych osobowych. Głównie opiekuję się podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, które przetwarzają dane szczególnej kategorii. Posiadam doświadczenie zarówno w obsłudze podmiotów prywatnych jak i publicznych. W wolnych chwilach podróżuję, a w pozostałe dni szukam nowych destynacji.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej