Czy ochrona danych dotyczy również osób zmarłych?

Wojciech Piasecki

22.10.2019

Należałoby najpierw zapytać, czy istnieją osoby zmarłe?

Nie. Osobą jest każda jednostka ludzka od chwili urodzenia do chwili śmierci. Zmarły nie jest już osobą i nie przysługują mu już te wszystkie prawa, które przysługują osobom fizycznym, w tym prawo do ochrony jego danych.

Nie znaczy to jednak, że w każdym przypadku nie będziemy chronić danych należących niegdyś do tych osób. Związane jest to jednak z nie z tymi zmarłymi, o których mówimy, ale z innymi osobami, z którymi byli spokrewnieni, związani, zamieszkiwali itd. To z uwagi na ochronę danych tych osób, chronimy dane bliskich im zmarłych.

Wojciech Piasecki

22.10.2019

Więcej tego autoraNapisz do autora

Jestem certyfikowanym audytorem wewnętrznym SZBI wg PN ISO/IEC 27001:2014. Posiadam również uprawnienia Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych oraz Inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doświadczenie zdobywałem min. w administracji rządowej, samorządowej, instytucjach kultury i służby zdrowia. W tym czasie ukończyłem wiele kursów i szkoleń min. w GIODO, UODO, TUV Nord, Ministerstwie Finansów, Akademii Obrony Narodowej czy ABW. Z wykształcenia jestem filozofem: z zamiłowania sceptykiem, z przyzwyczajenia realistą. W ochronie danych skupiam się na solidnej dokumentacji i ciekawych szkoleniach.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej