Co to są dane osobowe?

Wojciech Piasecki

18.10.2019

Definicja mówi, że dane osobowe to wszelkie informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Rozkładając tę definicję na czynniki pierwsze można wymienić kilka cech danych osobowych:

  1. Dotyczy tylko osoby fizycznej, również tej, która prowadzi działalność gospodarczą. „Osobą fizyczną” to prawne określenie człowieka, od chwili urodzenia do chwili śmierci. Dlatego zmarły nie jest już osobą fizyczną i nie obejmuje go ochrona jego danych osobowych.
  2. Osoba zidentyfikowana to taka, której tożsamość możemy pośrednio lub bezpośrednio ustalić na podstawie podanych danych lub którą możemy rozpoznać na podstawie podanych cech.
  3. Osoba możliwa do zidentyfikowania to taka, której wprawdzie nie potrafimy zidentyfikować w tej chwili lub przy pomocy narzędzi, do których mamy dostęp, ale wiemy, że można ją zidentyfikować. Z osobą taką mamy do czynienia, gdy znamy jej PESEL, nr dowodu osobistego, paszportu itd., choć same te dane są tylko numerami, spod których nie widzimy konkretnych osób.
  4. Określenie wszelkie informacje mówią nam o tym, że danymi osobowymi może być każda informacja, która spełnia warunki identyfikowalności (Jeśli na osiedlu Zielonym jest tylko jeden pies rasy Husky i należy on do Kowalskiego, to rasa psa w powiązaniu z osiedlem Zielonym identyfikuje Kowalskiego).

Wojciech Piasecki

18.10.2019

Więcej tego autoraNapisz do autora

Jestem certyfikowanym audytorem wewnętrznym SZBI wg PN ISO/IEC 27001:2014. Posiadam również uprawnienia Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych oraz Inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doświadczenie zdobywałem min. w administracji rządowej, samorządowej, instytucjach kultury i służby zdrowia. W tym czasie ukończyłem wiele kursów i szkoleń min. w GIODO, UODO, TUV Nord, Ministerstwie Finansów, Akademii Obrony Narodowej czy ABW. Z wykształcenia jestem filozofem: z zamiłowania sceptykiem, z przyzwyczajenia realistą. W ochronie danych skupiam się na solidnej dokumentacji i ciekawych szkoleniach.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej