Kim jest Administrator danych?

Wojciech Piasecki

22.10.2019

Administrator danych jest osobą lub podmiotem, który decyduje o tym, w jakim celu przetwarza dane oraz w jaki sposób to robi, a więc również w jaki sposób chroni dane, ile środków na to przeznacza i jakie wyznacza do tego zadania osoby.

Ustalenie administratora czasami nie jest proste z trzech powodów:

  1. W dobie informatyzacji pierwsze nasze skojarzenie z „administratorem” dotyczy administratora sieci lub systemu informatycznego. Oczywiście nie chodzi o tę osobę.
  2. Zapis w definicji mówi, że administrator oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, który samodzielnie lub wspólnie z innymi ustala cele i sposoby przetwarzania danych osobowych. Szukając więc tego, który ustala cele i sposoby, zwykle intuicyjnie chcemy wskazać osobę, a nie podmiot. Jako administratora wskazujemy wtedy błędnie np. dyrektora szkoły czy dyrektora szpitala, a nie samą szkołę czy szpital, jako podmioty będące administratorami danych. Tymczasem osoba fizyczna jako administrator danych, to raczej rzadkość – będzie nim np. właściciel bloga, w którym funkcjonuje newsletter, zbierający nasze dane.
  3. Trzeba też odróżnić podmiot administrujący danymi od administratora danych: pierwszy zarządza, zawiaduje danymi, przetwarza je, ale nie decyduje o celach i środkach ich przetwarzania; drugi decyduje o przetwarzaniu danych, choć może się zdarzyć, że danych w ogóle nie przetwarza (np. administratorem danych beneficjentów pomocy unijnej jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ale przetwarzanie danych tych osób odbywa się w jednostkach samorządu terytorialnego i MIR tych danych w ogóle nie przetwarza).

Wojciech Piasecki

22.10.2019

Więcej tego autoraNapisz do autora

Jestem certyfikowanym audytorem wewnętrznym SZBI wg PN ISO/IEC 27001:2014. Posiadam również uprawnienia Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych oraz Inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego. Doświadczenie zdobywałem min. w administracji rządowej, samorządowej, instytucjach kultury i służby zdrowia. W tym czasie ukończyłem wiele kursów i szkoleń min. w GIODO, UODO, TUV Nord, Ministerstwie Finansów, Akademii Obrony Narodowej czy ABW. Z wykształcenia jestem filozofem: z zamiłowania sceptykiem, z przyzwyczajenia realistą. W ochronie danych skupiam się na solidnej dokumentacji i ciekawych szkoleniach.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej